JAPONIŠKOJI PELĖ (MUS MUSCULUS)

RYTŲ IŠMINTINGUMO SIMBOLIS

Daugelis mano, jog naminės pelytės buvo išvestos medicininiams, laboratoriniams bandymams. Tačiau taip atsitiko vėliau, vystantis mokslui ir technologijoms. Iš pradžių buvo kitaip. Dar prieš mūsų erą Rytų estetai iš paprastų lauko pelių atrankos būdu sukūrė baltąją naminę pelę. Ji buvo skirta laikyti namuose kaip dekoratyvinis žvėrelis. Sėkmingai apsigyveno žmonių būstuose, o šventyklose buvo garbinama kaip kultinis gyvūnas. Daugelyje Rytų  tautų pelės kultas atsirado dėl to, jog pagal Rytų kalendorių pirmieji dvylikos metų ciklo metai buvo pavadinti pelės metais. Japonijoje ir Kinijoje pelė buvo gerbiama už švarą, išmintingumą, nereiklumą gyvenamosioms sąlygoms bei prisitaikymą prie ekstremalių, taip pat švelnumą ir draugiškumą šeimoje.

 

Šimtmečiams bėgant, vystantis medicinai, mokslui, technologijoms, pelės, kaip labai vislus ir greitai besidauginantis gyvūnas, imtas naudoti medicinos tikslams. Viso pasaulio labaratorijose jos užkrečiamos įvairiomis ligomis ir po to ant jų išbandomas naujų vaistų veikimas. Po daugelio tyrimų efektyviausi vaistai gaminami žmonėms gydyti. Šie gyvūnėliai padeda tiriant vėžines ligas.

 

Laikui bėgant buvo išvestas platus pelių  spalvinis spektras: baltos, juodos, rudos, geltonos, margos.

 

Dvidešimto amžiaus pabaigoje, susidomėjus Rytų pasaulio, o ypač Japonijos, kultūra, iš naujo buvo atrastas dekoratyvinės pelytės išvedimo faktas. Todėl atsižvelgiant į pirminę jos tėvynę jai buvo suteiktas „Japoniškosios pelės“ vardas.

 

BENDROJI CHARAKTERISTIKA

Japoniškosios pelės tai – simpatiškas, proporcingai sudėtas gyvūnėlis. Visas kūnas apaugęs kailiu. Jo spalvinė gama  labai įvairi. Pelės gali būti visiškai baltos, juodos, smėlio spalvos, rudos, taip pat įvairaus margumo. Būna taškuotų kaip drugelio sparnai, dėmėtų ar su žvaigžde kaktoje. Suaugusios pelės ilgis –  apie 7 cm, o jos uodegos ilgi  – 5 cm. Sveria apie dvidešimt gramų.

 

Pelės – labai judrūs, dinamiški ir smalsūs gyvūnėliai. Didžiąją laiko dalį jos praleidža judėdamos. Tai tyrinėja tūkstantąjį kartą savo teritoriją, tai bėga krosą rate arba rūpinasi savo išvaizda šukuodamos letenėlėmis kailiuką bei  prausdamos snukutį.

 

ĮKURDINIMAS NAMUOSE

 

Geriausia pirkti 4 savaičių pelytę. Jaunas gyvūnėlis imlesnis auklėjimui, dresūrai. Labiausiai vertėtų pirkti zooparduotuvėse ar gamtininkų veisyklose. Nusipirkę ten, būsite garantuoti, kad įsigijote sveiką žvėrelį.

Parsinešę pelytę namo, įkurdinkite narvelyje ar akvariume. Laikyti tinka įvairių konstrukcijų dėžutės: organinio stiklo, plastikinės, metaliniai reto tinklo narveliai, akvariumai. Tik pastarąjį reikėtų uždengti vielos tinklo dangteliu, nes jaunos pelytės yra šoklios ir iš neuždengto akvariumo (jei jis nėra aukštas)  iššoks.

 

Narveliui pastatyti turite rasti tokią vietą, kad nebūtų saulėkaitoje, skersvėjyje ir  šalia šildytuvo.  Visi šie išvardyti veiksniai neigiamai veikia gyvūno savijautą.

Geriausias kraikas – pjuvenos. Jas reikia keisti kasdien. Tada nebus galimybės atsirasti specifiniam kvapui. Narvelio dugnas išplaunamas. Tik venkite aštrių  cheminių ploviklių!

 

Narvelyje būtina pašiūrė (namukas) pasislėpti. Būtų gerai ir laiptukai, spiralė, ratukas „sportavimui“. Japoniškosios pelės  labai noriai suka ratuką.

 

MITYBA 

Japoniškąsias peles galima  šerti žiurkių ir žiurkėnų kompleksiniu specialiu mišiniu, presuotu    maistu – jame daug baltymų, riebalų, kalcio, fosforo, juose yra nepakeičiamų amino rūgščių, vitaminų A, D, B. Šie graužikai labai mėgsta duonos gaminius, obuolius, pomidorus, morkas, virtas bulves, salotas, įvairių sėklų mišinius, avižinius dribsnius, saulėgrąžas, riešutus. Taip pat noriai ėda sūrį, varškę, virtą mėsą, graužia kremzles. Svarbu neperšerti. Peles galima šerti ir maisto atliekomis. Tik jos turi būti šviežios, nesūrios ir neaštrios. Vienos pelytės paros norma –  40–50 g maisto.

 

Būtina, kad narvelyje būtų geriamojo vandens indelis. Visi graužikai girdomi iš specialių permatomų buteliukų, kad būtų lengva kontroliuoti skysčio kiekį. Vandenį reikėtų keisti kasdien, kad nenusistovėtų, o kartą per savaitę išvalyti ir buteliuko dangtelį, tarpines, vamzdelį.

 

VEISIMAS

 

Japoniškosios pelės daugintis gali pradėti 2–3 mėnesių. Nėštumas trunka 19–21 dieną. Keletą dienų prieš atsivedant mažylius, į narvelį įdėkite sauso kraiko, taip pat truputį šieno, tualetinio popieriaus gniūžtę. Greitai iš visos tos medžiagos porelė  susikraus lizdą, kuriame patelė atsives peliukų. Po gimdymo praėjus 5 val., patelę vėl galima apvaisinti.  Per metus pelė gali turėti 10 vadų, kiekvienoje vidutiniškai 7 peliukai, tačiau kartais būna net iki 15 jauniklių. Vos gimę jaunikliai būna akli, kurti, be plaukų. Sveria nuo 0,9 iki 1,4 gramo. Po 8–10 dienų kūnas apauga kailiuku. Dvyliktą dieną ima regėti, išauga kapliai. Dvidešimt pirmą dieną pradeda maitintis grūdais. Dvidešimt aštuonių dienų jaunikliai atjunkomi nuo motinos.

 

Jei laikote porelę, tai patelės nėštumu ir jos gerove aktyviai rūpinsitės ne tik jūs, bet ir jos patinėlis. Abu žvėreliai yra labai rūpestingi tėvai. Draugiškai suka lizdą, neša maistą bei kartu šildo jauniklius

SVEIKATA

Dekoratyvinės pelės gyvena 2–2,5 metų. Laimingas dienas dažniausiai sutrumpina šeimininkas, peršerdamas savo augintinę. Nutukusi pelė tampa apatiška, vangi. Ankstyvos  žūties priežastimi gali būti ir per dažnas gimdymas.

Pelės blogą savijautą sąlygoja fiziniai veiksniai: karštis, šaltis, saulė. Nuo šilumos žvėrelis gali perkaisti, skersvėjuotoje vietoje peršalti, susirgti plaučiu uždegimu, angina, bronchitu, reumatu. Nuo per didelio saulės spindulių kiekio jį ištinka saulės smūgis.

 Jei nuolat kasosi, vadinasi,  netinkama jos mityba. Duodate per daug baltymų. Jei imtų viduriuoti, kiek laiko skirkite jai dietą, padės ramunėlių arbata, aktyvioji anglis, ryžių košės šaukštelis.

ĮSIDĖMĖKITE

  • Pelytė –  ne žaisliukas, o gyvas padaras. Nenuniurkykite jos.
  • Į narvelį nepatartina kloti laikraščių (spaudos dažai nuodingi), vatos, siūlų, sintetinių audinių, šiaudų.
  • Skersvėjis ir kaitri saulė – jos priešai.
  • Ėsdama ar tuštindamasi nori rimties ir ramybės.
  • Neleiskite laisvai lakstyti po kambarį. Pelytė labai mažas gyvūnėlis. Jei įlįs į kokią skylutę, tiek ją ir tematysite.
  • Nėščią ir atsivedusią jauniklius patelę šerkite baltymingesniu pašaru: duokite daugiau varškės, virtų kiaušinių, virtos mėsos ir truputį pieno.
  • Pelės nepaprastai rūpestingos motinos. Nors jos įprastomis sąlygomis nėra agresyvios, tačiau augindamos vaikus, aršiai juos gina. Tuo metu reikia saugotis aštrių kaip adata jų dantukų.
  • Pažaidę su ja,  nusiplaukite rankas.

 

 

Mylėkite, rūpinkitės savo mažuoju draugu ir jis Jums suteiks daug nepakartojamų akimirkų.

 

 

 

Sudarė Sondra Jonceva

Redagavo Virginija Drobelytė