DEKORATYVINĖ ŽIURKĖ ( RATTUS NORVEGICUS)

NENUGALIMOSIOS

 

 

Anksčiau Europoje jos nešmirinėjo. Užkariavo mūsų kontinentą prasidėjus didžiosioms jūrų kelionėms. Tai buvo juodakailės žiurkės iš Tolimųjų Rytų, perplaukusios vandenynus laivų triumų aruoduose. Iš pradžių jos ėdė tik grūdus, daržoves, bet pritrūkusios maisto, įlindo ir į podėlius. O Kryžiaus žygių metu iš Palestinos pilkosios  žiurkės  keliavo skryniose. Jos stambesnės, tankesniu kailiuku. Per porą šimtmečių šie graužikai „susivienijo“ ir užkariavo pasaulį. Didžiausiais pulkais įsitvirtino uostuose, didmiesčių kanalizacijos trasose, ūkininkų fermose.

 

Pilkosios stūmė juodąsias, bet ilgainiui juodukės įsikūrė palėpėse, o pilkosios – rūsiuose, požemiuose.

 

Juokaujama, kad žiurkės užėmė visus strateginius objektus: paštą, geležinkelį, telegrafą.  Pridursime – ir vyriausybių rūmus, pasaulinio garso muziejus, netgi oro uostus…

 

Fantastai sukūrė žiurkės kultą, kinematografai – šiurpių filmų… Vakarų pasaulyje jos simbolizuoja mirtį, puvimą, ligas, o Rytuose – gerbiamos. Induistui žiurkė – proto ir įžvalgumo simbolis, tinkamas žirgas dievui Ganešui.

 

Mokslininkai sako:  „Jos įveikia sudėtingiausius labirintus, tiksliai orientuojasi erdvėje. Turi gerą atmintį – įsimeną vietas, kur kažkada rado maisto, kur tykojo pavojai, sklido neįprasti kvapai ir pan“. Analizuodami šunų elgesį, zoologai pastebėjo, kad pašalinus juos dominantį daiktą, šunys jį pamiršta, o žiurkės ieško ir ieško – žino, kad daiktai niekur neišgaruoja.

 

Gamtoje gyvena kolonijomis, paklūsta griežtai hierarchijai. Vienos taisyklės patinams, kitos – patelėms. Patinai akylai saugo valdas ir žiauriai baudžia įsibrovėlius, o patelės laksto kur nori, apsilanko „svetimose žemėse“ . Suaugusi pusmetinukė žiurkė pati turi išsikovoti padėtį. Kuo stipresnė, tuo „pelningesnę“ (sotesnę) vietelę užima.

 

 

Užėjus šalčiams, jos miega drauge susiglaudusios. „Išoperuoja“ vienos kitoms gėrybinius auglius, išlaisvina papuolusias į spąstus. Užkapsto padėtus nuodus, perspėja būrį. O svarbiausia – jų kolonijose nėra našlaičių  žiurkiukų –  mažiukus globoja geros tetulės.

 

Laikui bėgant mokslininkai iš laukinių žiurkių išvedė dekoratyvinių. Pirmosios dekoratyvinės (labaratorinės) žiurkės buvo išvestos Anglijoje XIX amžiaus pradžioje mėgėjiškam ir laboratoriniam dauginimui, moksliniams eksperimentams. Po to paplito tarp mažųjų graužikų mylėtojų.

 

 

BENDROJI CHARAKTERISTIKA

 

 

Suaugusios žiurkės būna 25-30 cm (su uodega) ilgio ir sveria apie 250-300 g.  Dažnai jos būna albinosės – baltakailės, rausvomis akimis.

Taip pat gali būti juodos, sidabrinės, melsvos. Žiurkių plaukų danga gali būti balta su juodomis, rudomis, pilkomis ar oranžinėmis dėmėmis. Šiuo metu yra išveista nemažai veislių ( Irish, Essex, Siamese, Himalayan, Silvered, Rex,

Russian blue, Berkshire,  British blue, Topaz , Chocolate ir daugelis kitų. Apie veisles ir jų standartus plačiau kitame straipsnyje)  ir rengiamos  specializuotos žiurkių parodos.

 

 

ĮKURDINIMAS NAMUOSE

 

 

Geriausia pirkti 4–7 savaičių žiurkę. Jaunas gyvūnėlis imlesnis auklėjimui, dresūrai. Labiausiai vertėtų pirkti zooparduotuvėse ar gamtininkų veisyklose. Nusipirkę ten, būsite garantuoti, kad įsigijote sveiką žvėrelį.

Parsinešę namo žiurkiuką, įkurdinkite narvelyje, kuris ne mažesnis kaip 45x30x25. Joms laikyti tinka įvairių konstrukcijų dėžutės: organinio stiklo, plastikinės, metaliniai narveliai, akvariumai. Tik pastarąjį reikėtų uždengti vielos tinklo dangteliu, nes suaugusios žiurkės yra šoklios ir iš neuždengto akvariumo iššoks.

 

Narveliui pastatyti turite rasti tokią vietą, kad nebūtų saulėkaitoje, skersvėjyje ir  šalia šildytuvo.  Visi šie išvardyti veiksniai neigiamai veikia gyvūno savijautą.

 

Geriausias kraikas – pjuvenos. Jas reikia stengtis keisti kasdien. Tada nebus galimybės atsirasti specifiniam kvapui. Narvelio dugnas išplaunamas. Tik venkite aštrių  cheminių ploviklių!

 

Narvelyje būtina pašiūrė (namukas) pasislėpti. Būtų gerai ir laiptukai, ratukas „sportavimui“.

 

 

Įvairūs žiurkėms tinkami namukai.

 

 

 

 

MITYBA

 

Žiurkėms šerti yra kompleksinių specialiųjų mišinių, presuoto maisto. Jame daug baltymų, riebalų, kalcio, fosforo,  yra nepakeičiamų amino rūgščių, vitaminų A, D, B. Šie graužikai labai mėgsta duonos gaminius, obuolius, pomidorus, morkas, virtas

 bulves, salotas, dilgėles, įvairių sėklų mišinius, avižinius dribsnius, saulėgrąžas, riešutus. Taip pat noriai ėda sūrį, varškę, virtą mėsą, graužia kremzles. Svarbu neperšerti. Žiurkes galima šerti ir maisto atliekomis. Tik jos turi būti šviežios, nesūrios ir neaštrios.

Būtina, kad narvelyje būtų geriamojo vandens indelis. Visi graužikai girdomi iš specialių permatomų buteliukų, kad būtų  lengva kontroliuoti skysčio kiekį. Vandenį reikėtų keisti kasdien, kad nenusistovėtų, o kartą per savaitę išvalyti ir buteliuko dangtelį, tarpines, vamzdelį.

 

VEISIMAS

 

Žiurkės  lytiškai subręsta 8-9 savaičių. Ruja kartojasi kas 4-5 dienos. Nėštumas trunka 22-23 dienas. Nėščią patelę geriau atskirti nuo patinėlio, bet jei nėra sąlygų, gali būti ir kartu. Dažnai žiurkinas net padeda auginti jauniklius. Prieš atsivedant mažylius, į narvelį įdėkite sauso kraiko, taip pat truputį šieno. Greitai iš visos tos medžiagos patelė susikrauna lizdą, kuriame atsiveda nuo 6 iki 12-18 jauniklių. Naujagimiai žiurkiukai sveria apie 3 gramus. Jie greitai auga, esti įvairių spalvų, labai gražūs. Jaunikliai plaukais apželia 11-12 dieną, praregi dviejų savaičių amžiaus. Žiurkės –  nepaprastai rūpestingos motinos. Nors jos įprastomis sąlygomis nėra agresyvios, tačiau augindamos vaikus, aršiai juos gina. Tuo metu reikia saugotis aštrių jų dantų. Su paaugusiais žiurkiukais žiurkė žaidžia „slėpynių“, „gaudynių“, ir kitus žaidimus, rūpestingai juos laižo, „nuramina aistras“, jei jaunikliai pereina nuo žaidynių prie peštynių.

Žiurkė jauniklius maitina apie mėnesį. Tokio amžiaus juos jau galima atskirti nuo mamos. Po 10-15 dienų patelę galėsite poruoti pakartotinai.

                             

 

SVEIKATA

 

Dekoratyvinės žiurkės gyvena 2-3 metus, kartais iki 3,5 metų. Laimingas dienas dažniausiai sutrumpina šeimininkas peršerdamas savo augintinę. Nutukusi darosi apatiška, vangi.

Žiurkės blogą savijauta sąlygoja fiziniai veiksniai:  karštis, šaltis, saulė. Nuo šilumos žvėrelis gali  perkaisti, skersvėjuotoje vietoje peršalti, susirgti plaučių uždegimu, angina, bronchitu, reumatu. Nuo per didelio saulės spindulių kiekio jį ištinka saulės smūgis.

Jei nuolat kasosi, vadinasi, netinkama jos mityba. Duodate per daug baltymų. Jei imtų viduriuoti, kiek laiko skirkite jai dietą, padės ramunėlių arbata, aktyvioji anglis, ryžių košės šaukštelis.

 

 

 

Amžius mėnesiais

Amžius metais 

Pagal žmogaus amžiaus skalę

1.5 mėnesio

0.125 metų

12.5 metų

6 mėnesių

0.5 metų

18 metų

12 mėnesių

1 metų

30 metų

18 mėnesių

1.5 metų

45metų

24 mėnesių

2 metų

60 metų

30 mėnesių

2.5 metų

75 metų

36 mėnesių

3 metų

90 metų

42 mėnesių

3.5 metų

105 metų

45 mėnesių

3.75 metų

113 metų

48 mėnesių

4 metų

120 metų

 

 

AUKLĖJIMAS. DRESŪRA

 

Labiausiai žiurkė trokšta tyrinėti aplinką ir bendrauti su namiškiais. Neblogai, jei įpratinsite ją prie režimo. Greit reaguoja į savo vardą, supranta kai kurias komandas. Mėgsta ramų, švelnų žmogaus balso toną. Vengia žiaurių gaudynių. Nestverkite už uodegos, nespauskite pilvelio.  Jai patinka atsargus, pagarbus elgesys. Labai mėgsta būti glostoma, glamonėjama. Tada ji atsipalaiduoja ir tirta iš pasitenkinimo. Gali susidraugauti su kitais gyvūnais.

 

Nuo 2-3 mėnesių žiurkytę galima išmokyti sukti ratą, įveikti kliūtis, kitų  nesudėtingų cirko triukų.

 

Jei su augintine elgsitės gerai, nesuteiksite jai skausmo, ji noriai tupės jums ant peties ar užantyje, po kambarį paskui jus lakstys lyg prieraišus šuniukas.

 

Jaunos žiurkės, protingai su jomis elgiantis, noriai paklūsta žmogaus valiai. Stebint žiurkę ir ilgiau su ja bendraujant, galima patirti daug malonių akimirkų. Šis gyvūnas – ne primityvus, o vertas žmogaus dėmesio.

 

ĮSIDĖMĖKITE

             

  •  Atsiminkite, kad žiurkė  –  ne žaisliukas, o gyvas padaras.
  • Į narvelį nepatartina kloti laikraščių (spaudos dažai nuodingi), vatos, siūlų, sintetinių audinių, šiaudų.
  • Skersvėjis ir kaitri saulė – jos priešai.
  • Ėsdama ar tuštindamasi nori rimties ir ramybės.
  • Trokšta veiklos, bendravimo.
  • Laisvai paleidę palakstyti po kambarį, nepalikite ilgam be priežiūros.
  • Nėščią ir atsivedusią jauniklius patelę šerkite baltymingesniu maistu: daugiau duokite varškės, virto kiaušinio, virtos mėsos. Jei patelė atsivedė 12-18 žiurkiukų - kasdien duokite ir truputį pieno.
  • Žiurkės - nepaprastai rūpestingos motinos. Nors jos paprastomis sąlygomis nėra agresyvios, tačiau augindamos vaikus, aršiai juos gina. Tuo metu reikia saugotis aštrių jų dantų.
  • Pažaidę su ja,  nusiplaukite rankas.
  • Jei žiurkėm užauga per ilgi nagai juos galima apkarpyti specialiomis žirklutėmis.    

                              

 

Nuotraukos panaudotos is interneto duomenų bazės, taip pat kai kuriose Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro augintinės.

 

Teminės svetainės – http://www.scottishratclub.co.uk/http://www.midlandsratclub.org/,

http://www.yorkshireratclub.com/,   http://www.neratsociety.co.uk/http://www.miceandrats.com/

http://www.nfrs.org/http://zooclub.ru/mouse/mous/21-3.shtml

 

Sudarė Sondra Jonceva

Redagavo Virginija Drobelytė