UOGŲ RINKIMAS

Pagrindinė visų uogų rinkimo taisyklė, kurios privalu laikytis kiekvienam uogautojui – rinkti tik visiškai prinokusias uogas. Prinokę vaisiai yra maistingiausi, sukaupę daugiausiai vitaminų ir kitų vertingų medžiagų.

 

Rinkdami tik gerai nunokusias uogas mažiau pakenksime ir uogynams – rečiau juose lankydamiesi ne taip ištrypsime uogienojus ir mažiau sumindysime neprinokusių vaisių.

 Bruknių uogos iš pradžių baltos, vėliau ryškiai raudonos, blizgančios, daugiasėklės. Viršuje yra taurelės liekana. Nokstant uogoms rūgščių mažėja, o cukraus daugėja

Bruknes, ypač jautrias aplinkos pasikeitimams, leista rinkti ne ankščiau kaip nuo rugpjūčio 1 dienos. Spanguoles – tik nuo rugsėjo 1-osios. Priklausomai nuo skirtingų meteorologinių sąlygų, uogų nunokimo laiko šie terminai gali keistis. Apie terminų pasikeitimus informuojama per radiją, televiziją, periodinę spaudą, atitinkamų instancijų internetinėse svetainėse.

 

Kitų laukinių uogų rinkimo laikas neribojamas, tačiau aišku, kad ir jas galima rinkti tik gerai nunokusias.

 

Pastaraisiais metais vis madingiau ir naudingiau rinkti spanguoles. Dėl jų važiuojama, braunamasi vos ne į pasaulio kraštą. Anksčiau žmonės spanguolių vartodavo daug mažiau. Dabar turbūt nebeliko tokių pelkių, kurių skersai išilgai netryptų spanguoliautojai. O juk spanguolėms augti tinkamų pelkių Lietuvoje ne tiek daug – didelę duoklę spanguolynai atidavė durpių pramonei.

 

 Spanguolė (Vaccinium oxycoccos)

Spanguolės auga minkštose kimininėse pelkėse, jos ypač jautrios aplinkos pasikeitimams, todėl mindomos ir trypiamos greitai nyksta. Tad gausai lankomose pelkėse uogų sparčiai mažėja – ploni, siūliški spanguolių stiebeliai nuolat trypiami trūkinėja arba išsikloja. Be to, spanguoliautojų antplūdis kenkia ne tik uogienojams, bet ir pelkių augalams.

 

Norint išsaugoti vertingesnius spanguolynus, 1974 metais buvo įkurti 32 botaniniai draustiniai spanguolynai. Juose galima spanguoliauti, nes nei šiuose, nei kituose respublikos draustiniuose miško gėrybes rinkti neuždrausta. Daraustiniuose spanguolynuose uždrausta tik natūralų pelkės gyvenimą sutrikdyti galinti veikla. Kaip ir visur kitur, mažosios miško gėrybės draustiniuose renkamos atsižvelgiant į nustatytą tvarką ir terminus.

 

Kas kita – rezervatai. Jų Lietuvoje yra keturi: Žuvinto (Alytaus raj.), Čepkelių (Varėnos raj.), Kamanų (Akmenės raj.) ir Viešvilės (Tauragės raj.). Taip pat įvairiuose vietovėse yra įvairių nedidelių rezervatinių teritorijų pvz. Skroblaus upelis ir pan.

 

Rezervatuose griežtai draudžiama ne tik uogauti ar grybauti, bet ir apskritai lankytis. Visi gamtos gėrybių rinkėjai turi įsidėmėti, kad jokių leidimų rinkti grybus, spanguoles ar kitas uogas neišduoda nei rezervatų direkcijos, nei vietos aplinkos apsaugos inspekcijos, nei Aplinkos apsaugos ministerija.

 

Vieninteliame Čepkelių rezervate su specialiais leidimais uogauti gali keliolikos aplinkinių kaimų gyventojai. Deja, ir jų lankymasis Čepkelių raiste žaloja pelkės ekosistemą.

 

Dar yra uogautojų, kurie uogas (dažniausiai mėlynes) renka įvairiais mechaniniais prietaisais, pavyzdžiui, dantytais samteliais, taip vadinamomis „šukomis“ (Juos plačiai naudoja Švedijoje uogoms rinkti, tačiau ten uogų ištekliai keliolika kartų viršija mūsų šalies). Tokių „įrankių“ žala uogienojams bene didžiausia. Braukiant vaisius nuo krūmelių aplaužomos šakelės, nudraskomi lapai. Sužaloti, anksti lapų netekę (ypač tai kenkia visžaliams uogienojams) augalai kitąmet duoda menkesnį derlių, tampa nebeatsparūs ligoms ir kenkėjams. Galų gale, toks rinkimas ne tik grobuoniškas, bet ir nenaudingas  – samteliais nubraukiami ir neprinokę vaisiai, o dalis prinokusių sumaigoma.

 

  Mėlynė (Vaccinium myrtillus) 

   Katuogė                           Šlaitinė žemuogė                    Mėlynė                            Vaivoras

 

 

 

Svetainei paruošė Sondra Jonceva pagal Aliaus Balbieriaus knygą "Jaunojo gamtininko kalendorius".

Nuotraukos panaudotos iš www.wikipedija.com